آموزش مقایسه و توضیح بوسترست‌های تولیدی

مقایسه و توضیح بوسترست‌های تولیدی

 بوسترست‌های آبرسانی در دو دسته کلی دور ثابت و دور متغییر طبقه بندی می‌شوند.

بوسترست‌های دور ثابت: در بوسترست‌های دور ثابت کنترل از طریق یک پرشر سوئیچ و یک مخزن تحت فشار (مخزن دیافراگمی) تامین می‌شود. با توجه به اینکه این بوسترست‌ها توانایی اطلاع و تنظیم دبی و فشار در مصرف کننده‌ها را ندارند، تنها مناسب ساختمان‌های کوچک می‌باشند. به کارگیری این بوسترست‌ها در ساختمان‌های بزرگ، علاوه بر کاهش طول عمر خود پمپ‌ها، باعث افزایش برق مصرفی و صدمات وارده به شبکه لوله‌کشی و برق رسانی می‌شود.

بوسترست‌های دور متغییر: در بوسترست‌های دور متغیر، درایو وظیفه تطبیق پمپ‌ها با الگوی مصرف را بر عهده دارد. بدین ترتیب دبی تولید شده توسط پمپ در هر لحظه مطابق با مصرف بوده و فشار در خروجی همواره ثابت می‌ماند. از مزایای عمده این سیستم‌ها می‌توان به افزایش طول عمر و کارکرد نرم و بدون ضربه پمپ‌ها، کاهش هزینه‌ی برق مصرفی و امکان استفاده در مجتمع‌های بزرگ اشاره کرد.

بوسترست‌های تولیدی این شرکت در مدل‌های زیر ساخته و ارائه می‌شوند.

1- بوسترست دور ثابت تک پمپه (مدل CS): در این بوسترها یک پمپ و یک مخزن دیافراگمی به همراه یک پرشر سوئیچ وظیفه تامین و کنترل فشار را بر عهده دارند. با توجه به محدودیت‌هایی نظیر افزایش دفعات خاموش/روشن شدن پمپ و در نتیجه کاهش طول عمر آن، این بوسترها تنها قابلیت نصب و کاربرد برای استفاده 2 تا 3 واحد مسکونی را دارند و برای استفاده‌های بیشتر مناسب نیستند. مزیت اصلی این مدل قرار گیری پمپ بر روی منبع دیافراگمی می‌باشد. همچنین با توجه به حذف کلکتور مکش و رانش، پایه‌ها و تابلو فرمان، این بوسترست در فضاهای کوچک نظیر زیر پله‌ها هم قابلیت نصب دارد.

 

2- بوسترست دور ثابت دو پمپه (مدل CD): در این بوسترها دو پمپ و یک مخزن دیافراگمی به همراه یک پرشر سوئیچ، وظیفه تامین و کنترل فشار را بر عهده دارند. با توجه به افزایش تعداد پمپ‌ها نسبت به حالت تک پمپه، این بوسترها را می‌توان در استفاده‌هایی تا در حدود 10 تا 12 واحد مسکونی هم به کار برد. ولی برای شرایط با مصارف بیشتر، به دلیل افزایش اندازه پمپ‌ها و در نتیجه افزایش برق مصرفی و همچنین صدمات وارده به شبکه برق رسانی و لوله کشی، این مدل مناسب نیست.

 

3- بوسترست دور متغییر با پمپ یدک (مدل VS): در این بوستر ست دو پمپ و یک درایو دور متغییر به همراه یک پرشر ترنسمیتر وظیفه تامین و کنترل فشار را بر عهده دارند. در این سیستم عملا یک پمپ در مدار بوده و پمپ دوم در نقش یدک (رزرو) می‌باشد. با استفاده از یک تایمر و یا یک کلید سلکتوری می‌توان در ساعات مختلف پمپ اول و دوم را با هم تعویض کرد. این مدل برای ساختمان‌های 3 طبقه یا حدودا 8 واحد مسکونی مناسب می‌باشد.

 

4- بوسترست دور متغییر با دو اینورتر (مدل VD): این سیستم قابلیت کنترل 2 پمپ را همزمان به صورت دور متغییر دارد. لازم به ذکر است که می‌توان با اضافه کردن تعداد اینورترهای بیشتر به تعداد پمپ‌ها هم افزود. در این مدل تنظیمات پمپ‌ها بر روی اینورتر صورت می‌گیرد. از این سیستم می‌توان برای آبرسانی مجتع‌های تجاری و یا مسکونی بزرگ هم بهره گرفت.

 

5-  بوسترست دور متغییر با اینوتر و PLC (مدل VP): این تابلو کنترلی قابلیت پشتیبانی تا 3 پمپ را دارد. در این مدل تمام عملکرد سیستم توسط PLC هدایت و برنامه ریزی می‌شود. این مدل یکی از هوشمندترین مدل‌های تابلو کنترل در مدل خود می‌باشد. تمامی عملکرد سیستم نظیر ساعت کارکرد پمپ‌ها، خطاهای در حین کارکرد سیستم، مقدار فشار سیستم به صورت مجزا بر روی صفحه نمایش PLC قابل تنظیم و کنترل می‌باشد.

 

6- بوسترست دور متغییر با اینورتر و PLC یکپارچه (مدل VK): این تابلو کنترلی قابلیت پشتیبانی تا 4 پمپ را دارد. نحوه عملکرد این سیستم کنترلی دقیقا مانند مدل VP می‌باشد با این تفاوت که در این سیستم PLC جداگانه‌ای برای کنترل سیستم در نظر گرفته نشده است و کنترل پمپ‌ها توسط PLC داخلی تعبیه شده در داخل اینورتر می‌باشد. همین موضوع باعث کاهش قیمت سیستم می‌شود.

 

در جدول زیر مقایسه ای از بوسترست های شرح داده شده، آورده شده است.

مقایسه و توضیح بوسترست‌های تولیدی